Jubileusz 110-lecia naszej szkoły – już za nami!!!

4 czerwca w SP3 w Rybniku odbył się festyn z okazji 110-lecia szkoły. Goście dopisali, przybyło wielu byłych pracowników, absolwentów oraz przedstawiciele władz  miejskich.Festyn rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Jana Sarkandra. Po mszy, na boisku szkolnym ,         odbyła się część oficjalna, na której uczennice klasy 5c odegrały przedstawienie, została też odczytana krótka historia szkoły ,uczniowie uroczyście odśpiewali hymn .Następnie na scenie zaprezentowały się szkolne zespoły Fermata, Tonus, Chichoty. Po części oficjalnej było jeszcze wiele występów między innymi kabaretu Noc. Goście mogli poczęstować się tradycyjną grochówką, krupniokiem, kiełbasą z grilla oraz domowej roboty ciastem. Dzieci miały okazję wziąć udział w zabawach terenowych, szaleństwie na dmuchanym zamku, czy sesji fotograficznej z postaciami sprzed stu laty widniejącymi dużym fotostandzie. Odbyła się również loteria fantowa ,nagrodami głównymi był rower, tablety                 i piłki. Wszyscy świetnie się bawili w miłej atmosferze, przy słonecznej aurze i  smacznej kuchni.

110-letnia historia jednej z najstarszych szkół w Rybniku stanowi doskonały zapis dziejów naszego narodu. Budowana pod zaborem pruskim, przez wiele lat prowadzona przez niemieckich kierowników, służyła wynaradawianiu miejscowej ludności. Ludności, która w ukryciu wynarodowić się nie pozwoliła. Później – podczas powstań śląskich stanowiła ostoję budzącej się do życia polskości, była siedzibą zaangażowanych w walki przyszłych harcerzy, krzewiła rodzimą kulturę, śląskie tradycje i gwarę. To wtedy nadano jej imię św. Stanisława Kostki. Zawsze, także współcześnie, jej uczniowie wygrywali w znaczących rozgrywkach  sportowych , mogąc poszczycić się wieloma pucharami. Placówka dziś z dumą przeżywa swój jubileusz, by z chwilą, gdy nadejdzie następna taka okoliczność, mogła w przyszłości być wzbogacona  o nowe dokonania, sukcesy i  liczne powody do dumy.

About Author

Related posts